Шампионска лига

Sunday, 09. 20. 2009

Шампионска лига на УЕФА, е най-важният европейски клубен футболен турнир. От сезон 1992/93 носи това си име, преди се е наричал Купа на европейските шампиони (КЕШ, на английски: European Champions’ Cup). Той се смята за един от най-престижните трофеи в световният клубен футбол. Провежда се всяка година от УЕФА. Мачовете се играят винаги във вторник и сряда от 21:45 българско време.

Шампионската лига е била печелена най-много 9 пъти от отбора на Реал Мадрид. Други чести победители са: Милан – 7 пъти, Ливърпул – 5 пъти, Байерн Мюнхен и Аякс – 4 пъти и Барселона и Манчестър Юнайтед – 3 пъти. Последният носител на тази купа е Барселона, който победи именно отбора на Манчестър Юнайтед.

Считано от 2009 г., в Шампионската лига започва с квалификационни кръгове с 32 отбора, съставен от два квалификационни “потоци” – поток на шампионите на своите първенства и поток на отборите завършили от второ до четвърто място в своите прървенства. След изиграване на на четирите последователно квалификационни кръга, победителите от последния кръг получават място в групите на Шампионската лига.

Турнирът започва с групова фаза от 32 отбора, разделени в 8 групи. Първите два отбора от всяка група продължават напред в за осминафиналите. Отборите завършили на трето място в групите, получават правото да продължат участието си в Европа във фазата на директни елиминации в турнира Лига Европа. На осминафиналите се срещат победителите от групите с отборите останали на второ място, като тези двойки се избират след жребий. От четвъртфиналите нататък, тегленето е напълно случайно.

За финал през сезон 2009/2010 е избран стадиона на Реал Мадрид – Сантяго Бернабеу.

Първи до опасност стигнаха баварците. В 10-ата минута на срещата Ариен Робен проби в характерния си стил по десния фланг и подаде добре към Ивица Олич. Ударът на хърватина обаче не намери мрежата зад Бут.

6 минути по-късно се получи и най-дискусионното положение в мача. Майкон спря непозволено с ръка една топка в наказателното поле, но реферът Хаурд Уеб остана безмълвен.

В 18-ата минута логично дойде и отговорът на „нерадзурите”. Уесли Снайдер изпрати истински снаряд към вратата на Бут от пряк свободен удар, но вратарят на германския шампион прояви завиден рефлекс и изби топката.

Когато полувремето вървеше логично на фона на събитията към нулево равенство, за пореден път блесна геният на Уесли Снайдер. Холандецът пусна пас като по конец към Диего Милито, който с премерен шут прати топката в мрежата за 1:0.В 42-ата минута Диего Милито върна жеста на Снайдер, но холандецът стреля право в ръцете на Бут.

Втората част започна с подчертан натиск на Байерн, който обаче не доведе до нищо в първите минути. Само за 2 минути след подновяването на играта двата отбора си размениха по едно много добро положение. Първо Мюлер пропусна за баварците, а само 60 секунди по-късно Пандев пропиля страхотен шанс пред вратата на Бут.

В 69-ата минута Диего Милито показа защо е един от най-добрите нападатели в съвременния футбол. Аржентинецът получи пас на границата на наказателното поле, финтира защитник и с прецизен удар удвои преднината на „нерадзурите”.

До края на срещата баварците дадоха всичко от себе си за да обърнат мача, но перфектната тактика на Моуриньо обричаше всичките им атаки на неуспех.

Така Интер спечели исторически требъл през този сезон след като спечели Серия „А”, Купата на Италия и Шампионската лига. Това е третият трофей от най-силния клубен турнир в Европа за „нерадзурите” в тяхната история.

Интер – Байерн. Това може би не е най-желаният финал за Шампионската лига от гледна точка на зрелището, но въпреки това е достатъчно атрактивен, за да прикове вниманието на милионите фенове на играта. Още по-интересното е, че победителят ще увенчае невероятни си сезон с требъл – досега и двата тима триумфираха с титлата и купата на своята страна. През този сезон, не футболистите са големите звезди, а всичко е съсредоточено в невероятните умения и повадение на двамата треньори – Луис Ван Гаал и Жозе Моуриньо. И двамата постигнаха всички тези успехи повече заради личните си умения, а не заради това, че разполагат с най-класните играчи. Освен всичко някой от тях ще постигне втори успех с различен отбор в Лигата.

Байерн води и по отношение на спечелените до момента титли в този турнир. Баварците имат цели четири трофея във витрината си, докато Интер е само с два. Последният триумф на мюнхенци в турнира е от 2001 година, докато “нерадзурите” вече 45 години не са се качвали на европейския трон от далечната 1965 година.

В тима на Интер има само едно вакантно място в титулярния състав. Марио Балотели или Горан Пандев ще заеме това място в зависимост от решението на Моуриньо в последния момент. Единствено Тиаго Мота, който получи червен картон срещу Барселона, не може да вземе участие в срещата.

В Байерн също има един отсъстващ, но какъв. Звездата на тима Франк Рибери. Очаква се Хамит Алтънтоп да го замести в титулярния състав. Другият проблемен пост за баварците е левият бек. Там ще играе някой измежду Холгер Бадщубер или Диего Контенто.

Вероятни състави:

ИНТЕР: Сезар – Майкон, Самуел, Лусио, Санети – Станкович, Снейдер, Камбиасо – Ето`о, Милито и Пандев.

БАЙЕРН: Бут – Лам, Ван Буйтен, Демикелис, Бадщубер – Робен, Швайнщайгер, Ван Бомел, Алтънтоп – Мюлер и Олич.

Съдията:

Английският съдия Хауърд Уеб ще бъде главен рефер на финала. Помощници на 38-годишния арбитър ще бъдат Дарън Кан и Майкъл Мъларки. Тримата ще съдийстват и на Мондиал 2010. Хауърд Уеб за пръв път в кариерата си ще бъде главен съдия на финал на Шампионската лига.

Статистиката преди мача:

- За първи път от дебютното издание на турнира за купата на европейските шампиони през сезон 1955-56 двата финалиста имат възможност да спечелят требъл – европейска титла и дубъл на домашната сцена. До момента пет тима са печелили такъв требъл – Селтик (1967 година), Аякс (1972), ПСВ Айндховен (1988), Манчестър Юнайтед (1999) и Барселона (2009).

- Ако Интер стане европейски шампион, за 12 път италиански отбор ще триумфира като клубен първенец на Стария континент. Миналия сезон Барселона донесе 12 купа на европейските шампиони за Испания. Отборите от Италия и Англия имат общо по 11 шампионски отличия.

- Това е едва втори финал между отбори от Германия и Италия в Шампионската лига. През 1997 година Борусия Дортмунд надигра Ювентус с 3:1. За купата на европейските шампиони има един финален мач между тимове от тези две страни – Хамбургер побеждава Ювентус с 1:0 през 1983 година.

- Байерн има само 9 победи в общо 28 мача срещу италиански отбори, като е загубил 12 двубоя и в 7 е завършил наравно.

- В 37 мача с германски отбори Интер е спечелил 19 от тях, в 8 е направил равенство и в 10 е записал загуба. Отборът от Милано не е печелил в последните си 5 двубоя в евротурнирите срещу германски отбори.

- Нападателят на Интер Самуел Ето’о спечели Шампионската лига с Барселона през 2006 и 2009 година. И в двата финални мача камерунският национал реализира първите попадения за Барса при победите съответно срещу Арсенал и Манчестър Юнайтед.

- Интер не е печелил купата на европейските шампиони от 1965 година насам и за последно участва на финал в турнира през 1972. Последният трофей на Интер от европейските клубни турнири дойде през 1998 година. Тогава грандът от Милано спечели купата на УЕФА.

- Ако Байерн спечели финала в Мадрид, ще стане европейски шампион за 5 път в историята си. Толкова титли има Ливърпул, Милан е със 7 трофея, а Реал Мадрид има 9 шампионски отличия на Стария континент. За последно Байерн бе европейски първенец през 2001 година, когато на финала победи Валенсия след изпълнение на дузпи. Информация за двубоя Байерн Мюнхен – Интер.